Od dubna 2023 dojde k několika změnám, týkajícím se správě licencí pro zákazníky smlouvy Select Plus. Přístup na Volume Licensing Service Center (VLSC) bude možný pouze „Pracovním / školním účtem (účet Microsoft 365) a správa smluv a licencí se přesouvá do prostředí správy Microsoft 365 (Office 365).

Přihlašování k VLSC webu

Již delší dobu probíhá změna přihlašování na Volume Licensing Service Center (VLSC web). Od dubna 2023 již nebude možné se k VLSC webu přihlašovat Microsoft osobním účtem (Live účet), jenž je výhradně vlastněný uživatelem, který si účet zřídil. Nově bude nutné mít k přihlašování tzv. Pracovní, nebo školní účet. Tím se myslí účet v rámci Microsoft 365 (Office 365) tenantu, který je spravovaný školou. Více informací k Microsoft 365 tenantu níže.

Přesun části informací z VLSC webu do administrace Microsoft 365

Dále se z VLSC webu oddělují části pro přehled smluv a vztahů, souhrn licencí a položky ke stažení a kódy. Ty jsou již dostupné v Centru pro správu Microsoft 365 (Centrum pro správu Office 365) v menu Fakturace -> Vaše produkty -> Multilicence.
VLSC web tak bude nadále sloužit pouze pro správu uživatelských účtů jednotlivých smluv. Zákazníci tak prakticky na VLSC web nebudou muset, jelikož vše podstatné pro instalaci produktů a přehledu o zakoupených licencích a smlouvách naleznou v Centru pro správu Microsoft 365.

Jak dále postupovat?

Možných scénářů je několik, proto jsou zde popsány jednotlivé kroky, jak postupovat:

 1. Naše škola již má Microsoft 365 tenant a vidí i Select plus smlouvu v přehledu Multilicencí:
  Vše je tedy v pořádku a nejsou potřebné žádné další kroky.
   
 2. Naše škola již má Microsoft 365 tenant, ale smlouvu Select Plus v Centru pro správu Microsoft 365 nevidí:
  Doporučuji zřídit speciální účet, který bude sloužit pouze pro náhled ke smlouvě Select Plus pro případ, že by bylo nutné účet sdílet mezi více správců IT apod. (není vhodné přidávat oprávnění pouze na účet konkrétního uživatele, je ovšem možné přidat oprávnění více uživatelům dodatečně). Nově zřízený účet může být například Jméno: Licence, Příjmení: Našeškola, Uživatelské jméno: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Dále pokračujte bodem 4.
   
 3. Naše škola nemá Microsoft 365 tenant:
  V tomto případě je nutné zřídit Microsoft 365 tenant. Samotné vytvoření je zdarma a školy a školská zařízení navíc mají nárok na licence Office 365 A1 zdarma (nutné ověření domény školy). Jsou dvě možnosti, buďto mít Microsoft 365 tenant pouze pro účel přístupu ke smlouvě Select Plus a na nic jiného ho nepoužívat, nebo zřídit Microsoft 365 tenant s licencemi Office 365 A1.
   
  1. Zřízení Microsoft 365 tenantu bez licencí pouze pro správu smlouvy Select Plus:
   Pokud nechcete, a ani neplánujete využívat žádné služby Microsoft 365, tenant lze zřídit s tzv. servisní doménou (naseskola.onmicrosoft.com). Součástí zřízení je založení administrátorského účtu pro tento tenant, který bude mít zároveň přístup ke smlouvě Select Plus.
   Nejprve tedy založte Microsoft 365 tenant s účtem na servisní doméně pomocí průvodce na tomto odkazu.
   Tenant se založí s licencemi A1 ve zkušební verzi a nyní je nutné buďto ověřit školní doménu a získat tak licence A1 natrvalo (pokračujte bodem b), nebo přiřadit účtu na servisní doméně oprávnění k Select plus smlouvě (pokračujte bodem 4).
    
  2. Zřízení Office 365 tenantu pro školu s licencemi Office 365 A1:
   Nejprve založte školní Microsoft 365 tenant podle předchozího bodu. Pro tento případ doporučuji zřizovat účet na servisní doméně po názvem administrator, admin, správce a účet licence založit jako další až po vytvoření samotného tenantu. Dále musíte přidat do tenantu platnou doménu školy (například nasekola.cz). Po přidání domény je nutné ověřit vlastnictví domény. Pro ověření se do DNS záznamů této domény přidá TXT záznam, který se vygeneruje při přidávání domény do tenantu. Po ověření vlastnictví domény je spuštěn proces ověření nároku na školní licence A1. Většinou je tento proces automatický a není potřeba dělat žádné další aktivní kroky. Je jen dobré zjistit, že k ověření opravdu došlo a tenant obsahuje platné licence Office 365 A1 pro zaměstnance školy a Office 365 A1 pro studenty. Následuje nastavení oprávnění v bodu 4.
    
 4. Připojení licencí Select plus pro školství ke školnímu účtu:
  Účet pro správu licencí Select plus musí oprávnění pro přístup do Centra pro správu Microsoft 365 a oprávnění alespoň pro čtení v Centru pro správu.
  Pokud máte přístup na VLSC web, můžete si přiřadit oprávnění pro nový účet sami v menu Správa -> Přidat nového uživatele, kde vyplníte potřebné údaje a přiřadíte oprávnění Správce dané smlouvy. Pokud přístup na VLSC z jakéhokoli důvodu nemáte, kontaktujte mne Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo telefonicky a oprávnění účtu pro danou smlouvu vám rád přiřadím (platí pouze pro zákazníky, které mají smlouvu Select Plus uzavřenou přes Středisko služeb školám Plzeň). Pro přístup je nutné přesné Jméno, Příjmení a Uživatelské jméno účtu a Název školy pro kterou je smlouva Select Plus.
   

Vřele doporučuji využívat školní tenant Microsoft 365 nejen pro správu licencí a smluv Microsoft, ale i další služby, které jsou školám a školským organizacím dostupné zdarma prostřednictvím licencí Office 365 A1. Jedná se cloudové prostředí správy uživatelských účtů, emailové schránky, cloudové úložiště, komunikační nástroj Teams a mnoho dalšího.

Na našem webu naleznete také malý přehled pojmů týkajících se Microsoft 365.

3 duben 2023
Základem síťové infrastruktury je především kabeláž a její zakončení. Bez správně navržené a dimenzované kabeláže síť fungovat nemůže. Bohužel je kabelová infrastruktura často opomíjená, nebo...
22 březen 2023
Od dubna 2023 dojde k několika změnám, týkajícím se správě licencí pro zákazníky smlouvy Select Plus. Přístup na Volume Licensing Service Center (VLSC) bude možný pouze „Pracovním / školním účtem...
7 březen 2023
Především (nejen 😉) díky mojí pracovní vytíženosti publikuji druhou část „Správné sítě“ poněkud se zpožděním od původního plánu. Tak nebudu zdržovat dlouhými úvody a pustím se rovnou do dnešního...
3 leden 2023
O čem to bude? Už více než 15 let mám díky práci na Středisku služeb školám Plzeň jako IT konzultant náhled do IT ve školství. Ač se za tuhle dobu IT infrastruktura ve školách jistě o dost zlepšila,...
9 květen 2022
Webinář je druh schůzky v aplikaci Microsoft Teams, která umožňuje vedle běžného audio-video hovoru s možností sdílení obsahu také registraci účastníků schůzky, kteří jsou zpravidla v roli...
22 březen 2021
Stále častěji se setkávám s dotazem na nastavení Multi-factor autentizace (MFA) v Office 365, především vypnutí nucené MFA pro všechny uživatele v rámci jednoho tenantu. Toto vynucení je součást...