Přichází Windows 10 a s ním i informace o tom, že je možné na nový operační systém přejít zcela zdarma. Ovšem přechod zdarma má také jistá pravidla a omezení a proto přinášíme článek, jak to je s upgradem zdarma a co je nutné si uvědomit.

Upgrade na Windows 10 - základní informace

Microsoft nabídne zdarma upgrade na Windows 10 na kvalifikovaná zařízení se systémem Windows 7, Windows 8 a Windows Phone 8.1, která budou upgradována do jednoho roku od oficiální dostupnosti. V případě, že nesplňuje vaše zažízení potřebná kritéria na upgrade zdarma, můžete zakoupit upgrade na Windows 10 Pro v rámci multilicenčního programu Select Plus.

Aktivní uživatelé Software Assurance (SA) budou mít k dispozici edici Windows 10 Enterprise, tak, jako tomu bylo při uvedení předchozích verzí systému Windows.

Upgrade na Windows 10 – kvalifikační kritéria

  • Na zařízení musí být nainstalována tato verze systému: Windows 7 SP1 nebo Windows 8.1 Update (technologický požadavek pro upgrade).
  • Zařízení musí být připojené k internetu.
  • Zařízení musí mít zapnutou funkci Windows Update.
  • Zařízení musí splňovat minimální HW požadavky na systém Windows 10.
  • Zařízení musí splňovat požadavky na kompatibilitu se systémem Windows 10.

Verze a edice systému Windows 7/8, na které se Upgrade nevztahuje

  • Windows 7 Enterprise.
  • Windows 8/8.1 Enterprise.
  • Windows RT/RT 8/8.1.

Ostatní edice systému Windows 7/8 bude možné upgradovat za předpokladu splnění kvalifikačních kritérií a dodržení roční nabídky na upgrade zdarma.

Upgrade na Windows 10 – časové omezení

Zařízení musí být upgradováno do 12 měsíců od oficiální spuštění této nabídky (konkrétně do 29. července 2016). Po uplynutí 12 měsíců bude nutné zakoupit v případě zájmu licenci systému Windows 10, například krabici FPP nebo upgrade v rámci multilicenční nabídky.

Po upgradu konkrétního zařízení na Windows 10 v rámci této 12 měsíční nabídky není žádné časové omezení jeho použití. Nebude nutné dokupovat jakýkoli další upgrade po uplynutí 12 měsíců, jak bylo chybně interpretováno v některých článcích a diskuzích na internetu.

Často kladené otázky

Co když mám na PC Windows XP, nebo Windows 8?

V případě Windows 8 je nutné nejprve updatovat Windows 8 na verzi 8.1 s nejnovějšími updaty. Tento update je zcela zdarma.

Pokud je na PC nainstalován Windows XP, upgrade zdarma se na takovéto zařízení nevztahuje a nutné zakoupit licenci na Windows 10 Pro Upgrade z licenčního programu Select Plus, tak, jako tomu bývalo doposud.

Jak bude upgrade na Windows 10 probíhat?

Zařízení se systémem Windows 7/8.1 bude upgradováno pomocí služby Windows Update, kde bude k dispozici technologické ověření zařízení, zda splňuje kvalifikační kritéria (HW, SW kompatibilita).

Když si naistaluji Windows 10 a rozbije se mi počítač, licence mi skončí?

V případě, že dojde k poruše počítače, záleží na míře poškození a zdali oprava znamená pouze náhradu jedné komponenty nebo se jedná de facto o výměnu celého počítače. Stejná situace, jako je dnes při poruše počítače s OEM licencí.

Změní upgrade verzi licence nebo status zařízení?

Bezplatný upgrade na Windows 10 nezmění typ licence ani její status, například neoriginální/nelegální licence nebude upgradem na Windows 10 změněna na originální/legální licenci. Takže v případě, že zařízení nebylo správně licencované před upgradem na Windows 10, na tomto stavu se nic nemění a i nadále se jedná o chybně (nelegálně) licencované zařízení.

Je upgrade na Windows 10 možné přenést na jiné zařízení?

Ne, upgrade v rámci tohoto projektu není možné převést na jiné zařízení.

Změní se mi aktivační číslo při instalaci Windows 10?

Upgrade na Windows 10 bude probíhat automaticky prostřednictvím služby Windows Update. Dojde ke změně čísla instalace. Produktový klíč, který byl součástí licence (Windows 7/8.1) se nemění a může být vyžadován v případě reinstalace počítače.

Jak zákazníci, kteří nedovolují přístup zařízením na Windows Update, získají přístup k Windows 10?

Tato nabídka je určena pouze pro zařízení/zákazníky, kteří připojují své zařízení přímo ke službě Windows Update.

Shrnutí

Bude dostupný zdarma pro uživatele Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update a Windows Phone 8.1 po dobu jednoho roku od oznámení dostupnosti tohoto upgrade programu.

Zařízení musí splňovat kvalifikační a kompatibilní kritéria. Cílem společnosti Microsoft je umožnit přechod u většiny zařízení, na kterých je nainstalovaný systém Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update a Windows Phone 8.1. Mohou se však objevit případy, kdy nebude přechod na systéme Windows 10 na daném zařízení možný.

Zákazník bude muset mít nainstalované poslední aktualizace. Přechod bude možný pouze z verzí Windows 7 s aktualizací Service Pack 1, u systému Windows 8/8.1 pak zákazníci budou muset přejít na Windows 8.1 Update před uplatněním upgradu na systém Windows 10.

Distribuce upgradu bude prostřednictvím služby Windows Update v digitální formě.

Některé nové funkce systému nebo software nemusí být dostupný nebo fungovat na zařízeních, která nebyla certifikována pro systém Windows 10.

Microsoft bude poskytovat technickou podporu spojenou s upgradem na systém Windows 10 v rámci tohoto programu.

3 duben 2023
Základem síťové infrastruktury je především kabeláž a její zakončení. Bez správně navržené a dimenzované kabeláže síť fungovat nemůže. Bohužel je kabelová infrastruktura často opomíjená, nebo...
22 březen 2023
Od dubna 2023 dojde k několika změnám, týkajícím se správě licencí pro zákazníky smlouvy Select Plus. Přístup na Volume Licensing Service Center (VLSC) bude možný pouze „Pracovním / školním účtem...
7 březen 2023
Především (nejen 😉) díky mojí pracovní vytíženosti publikuji druhou část „Správné sítě“ poněkud se zpožděním od původního plánu. Tak nebudu zdržovat dlouhými úvody a pustím se rovnou do dnešního...
3 leden 2023
O čem to bude? Už více než 15 let mám díky práci na Středisku služeb školám Plzeň jako IT konzultant náhled do IT ve školství. Ač se za tuhle dobu IT infrastruktura ve školách jistě o dost zlepšila,...
9 květen 2022
Webinář je druh schůzky v aplikaci Microsoft Teams, která umožňuje vedle běžného audio-video hovoru s možností sdílení obsahu také registraci účastníků schůzky, kteří jsou zpravidla v roli...
22 březen 2021
Stále častěji se setkávám s dotazem na nastavení Multi-factor autentizace (MFA) v Office 365, především vypnutí nucené MFA pro všechny uživatele v rámci jednoho tenantu. Toto vynucení je součást...